სკოლა;
კასპის#2საჯარო სკოლა
|
|
მასწავლებელი; მზიანა მარქარაშვილი
|
|
საგანი; ქართული ენა და ლიტერატურა
|
|
კლასი;მე-10-ე
|
|
თემა; შოთა რუსთაველი ;ვეფხისტყაოსანი’’
|
|
ანდერძი ავთანდილისა როსტევან მეფის
წინაშე ოდეს გაიპარა’’
|
დრო;45წთ.
|
მოსწავლეთა პროფილი; 25 მოსწავლე
|
|
გაკვეთილის მიზანი;მოსწავლეები გაეცნონ
ავთანდილის ანდერძს, შესძლონ
თექსტის რეალიზება , გამოყონ
ძირითადი საკაცობრივო იდეალები,ყურადღება გაამახვილონ
ანდერძში ასახულ ზნეობრივ
ეთიკურ საკითხებზე. დამოუკიდებლად ჩამოაყალიბონ აზრები, ფაქტების საფუძველზე
გამოიტანონ ადეკვატური დასკვნა. სხვადასხვა კონტექსტში
შესძლონ პარალელების გაბლება. ანდერძიდან გამომდინარე ჩამოაყალიბონ ავთანდილისათვის დამახასიათებელი თვისებები, შესძლონ
მხატვრული საშვალებების ამოცნობა.
|
|
მოსალოდნელი შედეგები; მოსწავლეებს
განუვითარდებათ ტექსტზე დაკვირვებისა და ანალიზის უნარი,
მსჯელობისა და ჯგუფური
მუშაობის უნარ-ჩვევა.
|
|
ეროვნული სასწავლო გეგმის
სტანდარტი; 10-1მოსწავლეს შეუძლია მონაწილეობის მიღება
სასკოლო და საკლასო დისკუსიებში. დისკუსიის დროს
წარმოადგენს საკუთარ ან ჯგუფის
პოზიციას; მკაფიოდ და გასაგებად აყალიბებს
აზრს. მსჯელობს არგუმენტირებულად, გამოაქვს
ადეკვატური დასკვნა.
|
|
ქარტული10-8მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა
ჟანრის მხატვრული ნაწარმოებების წაკითხვა
და მათ მიმართ საკუთარი
დამოკიდებულების გამოხატვა.
|
|
საუბრობს იმის შესახებ
თუ რაზე დააფიქრა
ნაწარმოებმა.აკრიტიკებს ან იზიარებს
ნაწარმოების პერსონაჟის ან ავტორის შეხედულებებს.
|
|
ქარტული10-9 მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა
ჟანრის მხატვრული ნაწარმოების
გაანალიზება, განსაზღვრავს ნაწარმოების
იდეას, მსჯელობს ავტორის
მეტყველების თავისებურებებზე.
|
|
საჭირო წინარე ცოდნა
და უნარცვევები; ტექსტის
შესწავლილი მონაკვეთებიდან იციან
ავთანდილის თავგადასავალი შეუძლიათ
პერიფრაზის დამოუკიდებლად გაკეთება,
ფლობენ ტექსტის დამუშავების , ანალიზისა
და შეფასების უნარს,
იცნობენ მხატვრულ ხერხებს.
|
|
შეფასება და თვითშეფასება; განმავიტარებელი შეფასება.
|
|
სასწავლო მასალა და რესურსები;
შოთა რუსთაველის ; ვეფხისტყაოსანი’’ თამაზ
ვასაძისეული კომენტარებით. ფლირჩატი,
დაფა, ცარცი, პროექტორი.
|
|
აქტივობა 1.
საორგანიზაციო საკითხები, გაკვეთილის თემისა
და მიზნის გაცნობა,[1წთ]
წინარე ცოდნის გააქტიურება[2წთ]
აქტივობის მიზანი; გონებრივი
იერიშით მოსწავლეთა გამოწვევა.
უკვე შეძენილი ცოდნის
ახალთან დაკავშირება.
აქტივობის აღწერა; წინარე
ცოდნის გასააქტიურებლად მოსწავლეებს
დავუსვამ შეკითხვებს; 1. ვინ
არის ავტანდილი და რა პრობლემის
წინაშე დგას იგი,რა
გასქირვებია? ვის უტოვებს
ანდერძს? შერმადინთან საუბარში როგორ
ხსნის გაპარვის მიზეზს?
|
|
აქტივობა2.
|
|
გრაფიკული დიაგრამის ;ვარაუდების
რუკის’’ გამოყენება[5წთ] აქტივობის მიზანი;
მოსწავლეებმა გამოთქვან ვარაუდები
ანდერძის დანიშნულების შესახებ.
ეს დაეხმარება მათ ინფორმაციის აღმოჩენასა
და დამახსოვრებაში. ხელს
სეუწყობს ცოდნის ტრანსფერს.
|
|
აქტივობის აღწერა; ფლირჩატზე დავწერ
სიტყვას ანდერძი- მოსწავლეებს დაევალებათ
ამ სიტყვის გარშემო
დაწერონ რა იციან,
შემდეგ პროექტორის საშვალებით
ნახავენ ანდერძის იურიდიულ
განმარტებას.
|
|
აქტივობა 3. ჯგუფური მუშაობა[12წთ]
|
|
აქტივობა 4. ტექსტის კომენტარებით კითხვა[20წთ]
|
|
აქტიბობა 5 .
|
|
ასოციაციური რუკის შევსება.[1წთ]
|
|
აქტივობა 6.
|
|
გონებრივი იერიში[2წთ]
|
|
აქტივობა 7. შეფასება[1წთ]
|
|
აქტივობა 8. საშინაო
დავალება[1წთ]
|
|
; რას გვასწავლის ავთანდილის
ანდერძი’’
|
|
გაკვეთილის გეგმა
Подписаться на:
Сообщения (Atom)
Комментариев нет:
Отправить комментарий